Dvanásť nových mesiacov

Autor: Kamila Oláhová | 5.1.2016 o 9:29 | Karma článku: 4,64 | Prečítané:  414x

Tááák. A máme tu opäť začiatok roka. Bolesti hlavy, predsavzatia a plány. Nové ciele, frustrácia z nadváhy, nové sny, konečne prázdna chladnička a nádej na zmenu . Ale ako to poskladať, aby tých dvanásť mesiacov bolo lepších? 

 1. Prestaňme sa ľutovať a odpustime si.
  Starý rok je preč. Bodka. Už ho nevrátime. A predsa je plno ľudí, ktorí strávia celý január alebo dokonca celý rok tým, že sa trestajú za chyby, ktoré v ňom urobili. Je jedno čo sa pokazilo. Či niekoho vyhodili zo školy alebo sa rozviedol. Niekto nás možno nenávratne opustil. Možno sme ochoreli. Možno má naša osobná katastrofa vinníka. Možno sme to dokonca my. Ale nekonečným trestaním a premýšľaním nad minulosťou si nepomôžeme. Čas na smútok je potrebný. Doprajme si ho. Zhodnoťme, kde sme urobili chyby. Ako by sa dalo napraviť pokazené. A keď sa dá, opravme to. A potom zabuchnime dvere. Zavrime minulý rok a aj tie pred ním. Začnime skutočne s čistým štítom. Upracme si v sebe, ale nepárajme sa s tým. Jedine tak sa niekam posunieme.
 2. Dajme si do poriadku  vzťahy, ktoré máme.
  Buďme úprimní. Nikto z nás nemá úplne dokonalé vzťahy. Niekto nevychádza s rodičmi, iný so švagrom. Ďalšiemu lezie na nervy sused alebo kolega. V každom z nás sa nazbierali krivdy a traumy, ktoré v nás vyvolali iní ľudia v našom živote. Dajme si to dokopy. Úspech to je aj psychická pohoda. A tá nepríde sama. Ani dobré vzťahy v rodine alebo v živote. Vyselektujme si ľudí, s ktorými by sme tie dobré vzťahy chceli mať a pracujme na nich. Vzťah nie je jednorazová záležitosť. Nie je to nič statické. Hneváte sa s niekým?  Alebo vás mrzí, že nemáte pekný vzťah so svojimi blízkymi ako napríklad niektorý kamarát? Sebaľútosťou to nezmeníte. Zavolajte im. Pozvite ich na kávu. Ospravedlňte sa im. Povedzte im, čo máte na srdci. A znova ich pozvite na kávu. Lebo jedným telefonátom raz za rok sa hlboký vzťah nevybuduje. Chvíľu to trvá. Možno pol roka, možno rok. Možno celý život. Ale nečakajte, že sa to len tak samo od seba zmení. Lebo potom sa ocitnete znova pri bode jedna. Plný ľútosti a hnevu. Lebo ste to nestihli, kým tu ten dotyčný bol.
 3. Budujme si život, ktorý skutočne chceme.
  Väčšina  z nás má to šťastie, že sa narodila v slobodnej krajine. Bez ohľadu na to, čo všetko je tu podľa mnohých zlé, stále máme dosť šancí na to, aby sme si vybudovali život, ktorý skutočne chceme žiť. Nie je tu vojna, diskriminácia pohlaví či náboženstva. Stále máme občianske práva a slobody. Tak si ujasnime, čo chceme. Najlepšie na papieri. A úprimne. Je jedno, aké bláznivé alebo divné to spočiatku bude. Je jedno, čo sa od nás očakáva a čo chcú rodičia. Je jedno, aké to bude spočiatku desivé priznať si to, čo skutočne chceme. Ako chceme žiť? Kde? S kým? Aký/ aká by mal/a byť? Čo chcem robiť? Prečo? Odpovede nás často prekvapia. Nie nevyzývam nikoho, aby nechal prácu. Ale často sa dívame na svoj život krátkozrako. Vidíme jednu udalosť a myslíme si, ako je náš život zlý. Ale život to sú mesiace a roky času. Áno. Keď máte 45 rokov, asi z vás už nebude primabalerína. Ale  to neznamená, žeby ste nemali tancovať, keď Vás to baví a napĺňa. Prečo tie hodiny, týždne, mesiace a roky nevyplniť vecami, ktoré chceme? Ktoré nás bavia? Ktoré sme vždy chceli skúsiť? Prečo ten čas nevyplníme budovaním niečoho, čo sme vždy chceli mať? Vlastný podnik, kniha, zbierka básni, starožitné auto alebo životný štýl. Nech je to čokoľvek, začnite s tým a začnite s tým teraz. Tento rok ubehne ešte rýchlejšie ako ten predošlý tak načo čakať?
 4. Naučme sa relaxovať a byť šťastní.
  Ja viem znie to ako klišé alebo zenové učenie. Keď ješ tak jedz, keď spíš tak spi, keď sa prechádzaš tak sa prechádzaj. Ale ono to tak naozaj je. Šťastie nie je nejaká špecifická udalosť alebo výhra v lote. Plno ľudí loto nikdy nevyhralo a predsa prežili šťastný život. Pretože šťastní môžeme byť, keď krájame cibuľu na rodinný obed. Alebo keď ukladáme deti spať. Keď si ľahneme do postele. Keď si dáme dobré jedlo. Vďačnosť a spokojnosť sú základom šťastia. Šťastní život totiž nie je život bez problémov. Je to cesta, ktorú si vychutnávame. Naučme sa to. Stačí päť minút denne. Zastaviť sa a uvedomiť si, že tá halda problémov, je vlastne dôkaz toho, aký super máme život. Že máme prácu, rodinu, deti, silu a zdravie. Alebo plno iných vecí.

 PF 2016
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?