Príručka študenta – I. Maturita

Autor: Kamila Oláhová | 13.1.2016 o 0:59 | Karma článku: 2,83 | Prečítané:  615x

Táák a je dostužkované. Navždy sa zachová sa dospievala, dozvuky dozvučali a v hlavách je už iba miesto pre bolesť zo spoločenskej únavy. A tú prebíja iba hrôza z tvrdej reality. MATURITA IDE!!

Je jedno či ju už máte za sebou alebo Vás táto „skúška dospelosti“ ešte iba čaká. Vždy v sebe spája niekoľko krokov a štádií, ktorým sa nevyhnete. Takže pekne po poriadku. Začnem mesiacom január, pretože úprimne pred stužkovou je hlavným problémom dievčat, aké handry si zoberú na seba. A chalani zase súťažia v množstve spracovaného chlastu za 24 hodín. A predsa maturita je tak ďaleko. A treba vymýšľať program a únos triednej knihy. Takže čo Vás čaká od prvého januára. ( Tí, ktorí to majú úspešne za sebou, môžu s úsmevom spomínať.)

  1. Prichádza realita!!! -  Ako jemne úvod článku napovedal, skončilo sa obdobie sladkého flákania. Alkoholové opojenie vyprchalo. ( Samozrejme mám na mysli alkohol z rumových praliniek, drahí rodičia.) Všetko krásne sa v pamäti zachová a Vy ste definitívne dozbierali posledné likes na facebooku na Vašu novú profilovku z dozvukov. Je čas sa opäť hodiť za slušňáka a sadnúť poslušne do školských lavíc. Zrazu začínate pozorovať, že sa v dátume píše už iný rok a učitelia to zrazu berú smrteľne vážne. Maturita je totiž nie len vizitkou Vás, ale aj školy, a predsa tá Vaša nesmie skončiť posledná. Preto sa často učitelia uchyľujú k štádiu číslo dva.  Ak Vám teda doteraz dávali učitelia relatívne leháro, tak tým sladkým časom môžete dať zbohom.
  2. BUBUBUBU! -  Ako som spomínala maturita nie je len o Vás drahí študenti. To rýchlo zistíte. Postupne si začnete všímať, že Vaši inak v pohode učitelia začínajú byť stále vo väčšom a väčšom strese. A niet divu. Vaše výsledky sú aj ich výsledkami. Preto sa nečudujte ich narastajúcemu a stále viac viditeľnému zúfalstvu. Lebo úprimne, oni vedia že väčšina z Vás si z predchádzajúcich rokov pamätáte asi toľko ( ako to povedať slušne), koľko po Vás ostane po návšteve toalety. Preto sa s blížiacimi termínmi budete stretávať s rôznymi druhmi apelu. Jedni Vás budú strašiť úradom práce, iní Vám budú dobromyseľne dohovárať, ďalší budú vplývať na Vaše svedomie a zodpovednosť. Tí menej originálny budú jednoducho vrieskať a hovoriť akí ste ...... nooo skrátka Vám budú otĺkať o hlavu, akí  nie ste. ( múdri, zodpovední, atd. ) zopár slabších pováh to vzdá a budú sa spoliehať na modlitby a utišujúce prostriedky. ( Jedna nemenová pani učiteľka pri nás často žartovala, že jej máme nechať pred maturitou na katedre diazepan. Keď tak teraz na to spätne myslím, obávam sa, že to niekedy až taký žart nebol.) Druhou skupinou, ktorá Vás bude strašiť, z o niečo zištnejších dôvodov, sú rôzne vydavateľstva a doučovatelia. Keď si nekúpite predsa tú a tú učebnicu, nespravíte maturitu, nedostanete sa na dobrú výšku a skončíte v nemenovanom stánku rýchleho občerstvenia. BUBUBU. Podobne dopadnete, ak si nezabezpečíte dobrú prípravu na výšku. Tejto masáži mozgov poväčšine podľahnú najmä tí streseri, ktorí si mesiac dopredu už opakujú otázky. Úprimne s nami ostatnými to nič moc nespraví. Veď aj tak písomné maturity nejak opíšeme a ústne nejak dopadnú, nie?
  3. Písomná maturita alias keď sa musíte pekne obliecť, aby ste v tom nepohodlnom oblečení sedeli celý deň v triede  -  Písomné maturity nejak dopadnú. Vždy. Keďže sú stavané často formou testov, je štatisticky pravdepodobné, že to až tak nedomrvíte. Len prosím Vás sledujte, čo máte robiť. Nie ako jedna študentka, ktorá desať minút pred koncom zistila, že test má ešte dve strany. ( True story. A aj tak to dala.) Čo sa slohu týka, istota je zvoliť si umelecký opis, ktorý je skoro stále a skladať na papier jednu sladkú vetu za druhou. ( Niečo ako v pesničkách od One Direction – pre nás starších je to mladšia verzia Backstreet Boys. )
  4.  Akademický týždeň-  Keď máte za sebou písomnú časť, pošlú Vás domov sa pripraviť na ústnu. Čo je samo o sebe krajne nelogické. Všetci vieme, že za ten týždeň skrátka nedobehneme to, čo sme zameškali za štyri roky. A tak všetci robíme to, čo vieme. Streseri stresujú a učia sa. Zvyšok prvé dni pije a potom zistí koľko je toho veľa a že to nemá zmysel. Tak to nakoniec vzdá a pije ďalej. Ale nie niektorí sa aj učia popri tom pití. A ktovie možno to pitie pri učení pomáha. Mala som spolužiaka, ktorí po fláme skvelo písal zápočty. Osobne si myslím, že akademický týždeň je skôr pre učiteľov, aby sa psychicky pripravili na to, že týždeň budú ťahať zo študentov rovnaké blbosti. A ktovie, možno tiež nasávajú .... nové vedomosti samozrejme.
  5. Skúška dospelosti -  A je to tu. Celá štvorročná práca má byť zavŕšená zaslúženým ovocím. Opäť, môj osobný názor spočíva v tom, že pre gymnazistov je to príprava na skúšanie na výške. A keď na výšku nejdete, tak si to vyskúšate aspoň takto. Aby ste neboli ochudobnení. Pekne sa oblečiete. Vytiahnete otázky. Spravíte prípravu. Poskytnete odpoveď a na známku čakáte vonku. Cool, že? Keď viete, tak viete. A keď neviete, tak tvorte. Mala som spolužiaka, ktorý zmaturoval vďaka tomu, že odrecitoval skúšajúcim Marínu. Keďže to bolo jediné čo k slovenskému romantizmu povedať vedel. Ale prečo nie. Veď kedy Vám niekto niečo pekné zarecitoval?

 

Takže hlavu hore drahí študenti. To čo pokazíte, bude neskôr fasa historka. A neskôr aj tak zistíte  (ako všetci tí, ktorí Vás teraz štvú tými rečami o tom, aké to je ľahké), že  to vlastne fakt také ťažké nebolo. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?